14 stycznia 2025
Otwarto Powiatowe Centrum Promocji Energetyki
W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie otwarto Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Jego celem będzie szeroko pojęta promocja energetyki odnawialnej zarówno wśród uczniów, jak i mieszkańców regionu.
Jak zaznaczył Wicestarosta Wejherowski Witold Reclaf to ważna chwila dla Powiatu Wejherowskiego oraz powiatowej placówki edukacyjnej, która dzięki podjętej kilka lat temu współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jest przygotowana, by wykształcić potrzebnych specjalistów z branży energrtycznej.
– Uruchomienie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki to kolejna ważna inwestycja wpisująca się w strategię działania Polskich Elektrowni Jądrowych. Wspólnie z PZS nr 2 w Wejherowie, z władzami samorządowymi dbamy o rozwój szkolnictwa i rozwój edukacji na terenie przyszłej lokalizacji elektrowni jądrowej. Młodzi ludzie, których dziś kształcimy, w przyszłości mamy nadzieję, że zasilą nasze szeregi – mówi Zastępca Dyrektora Pionu Komunikacji i Relacji z Interesariuszami spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Joanna Szostek.
Ośrodek umożliwi realizację wielu różnorodnych działań związanych z promocją i propagowaniem branży energetycznej. W tym miejscu uczniowie, młodzież oraz mieszkańcy będą mieli szansę zdobywać i poszerzać wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii energetycznych, odnawialnych źródeł energii czy efektywności energetycznej.
Dzięki współpracy z uczelniami, ekspertami branżowymi i pracodawcami organizowane będą warsztaty, wykłady, szkolenia, praktyki zawodowe, a także programy edukacyjne, które pozwolą młodym ludziom poznać najnowsze technologie i rozwiązania, które kształtują przyszłość energetyki.
Ośrodek będzie miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami i środowiskiem lokalnego biznesu, a także wsparciem dla przedsiębiorców i instytucji, które chcą inwestować w nowoczesne i zrównoważone rozwiązania energetyczne. Dzięki tym działaniom Powiatowe Centrum Promocji Energetyki stanie się nie tylko ośrodkiem edukacyjnym, ale także motorem rozwoju lokalnego rynku pracy.
Koszt realizacji zadania to ok. 800 tys. zł, z czego 650 tys. zł zostało pozyskane od największych polskich spółek energetycznych. Swój udział w powstaniu centrum miały: Polskie Elektrownie Jądrowe, Orlen Neptun, Fundacja PGE Polska Grupa Energetyczna, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Baltic Power.